הרמת עפעפיים תחתונים (בלפרופלסטיה תחתונה)

מהו ניתוח בלפרופלסטיה?

בלפרופלסטיה הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר באיזור העיניים והפנים. במקרה של עפעפיים תחתונים, הניתוח מתמקד בהסרה של שומן עודף או הסטה שלו לאיזורים סמוכים, וכן בכריתה של עודפי עור. בידיים של מנתח מיומן, מתקבל מראה צעיר וחיוני יותר תוך הבלטת קווי המתאר הטבעיים של העיניים. מקובל לשלב בלפרופלסטיה בעפעפיים תחתונים יחד עם בלפרופלסטיה בעפעפיים עליונים.

עם תהליך ההתבגרות, עור העפעפיים מתארך והופך לרפוי. יחד עם חולשה של השרירים שתומכים בעפעף, נוצרים חולשה של העפעף ועודפי עור אשר מקנים מראה עייף ולא חיוני. במקביל, כריות השומן בעפעפיים גדלות והופכות לבולטות, וגורמות למראה אופייני.
אצל רוב האנשים השינויים שגורמים לבלט שומן ולעודף עור מופיעים לקראת גיל 40 או מאוחר יותר, אולם ישנם כאלה שסובלים מהם כבר בגילאים יותר מוקדמים, לרוב מסיבות גנטיות.
חשוב לציין שהניתוח אינו משפיע על כתמים שחורים שמקורם בפיגמנטציה, כמו כן, הוא משפר באופן מוגבל מאד קמטים בעור העפעף התחתון.

ככלל, הרמת עפעפיים תחתונים (בלפרופלסטיה תחתונה) נחשבת פעולה קוסמטית, על כן מתבצעת תמיד באופן פרטי – הניתוח אינו מכוסה בסל הבריאות ואינו ממומן על ידי קופות החולים ומרבית הביטוחים הפרטיים.

הניתוח מתבצע לרוב תחת הרדמה כללית, ונמשך כשעה. הגישה המקובלת בימינו היא לטפל בשומן העודף דרך חתך שאינו נראה לעין בצידו הפנימי של העפעף התחתון, ואם קיים גם עודף עור, הוא מוסר דרך חתך עדין לאורך קו הריסים. במטרה לשפר את תוצאות הניתוח, ד״ר שטיין מבצע בכל המקרים גם מתיחה וחיזוק של העפעף התחתון. החתך נסגר לרוב בתפרים מתכלים שאין צורך להסירם. לאחר מכן, המנותח מועבר לחדר ההתאוששות למשך כשעה עם קומפרסים קרים על העיניים. מאחר שמדובר בהרדמה כללית יתכן צורך בהשהייה של מספר שעות או אף אשפוז לילה לפני השחרור הביתה. בעת השחרור העיניים אינן חבושות אולם הראייה מטושטשת מדמעות וממשחה, על כן רצוי להיעזר במלווה.

ניתוח בלפרופלסטיה תחתונה הוא נפוץ מאד, ולרוב מסתיים בתוצאה מצויינת. ואולם, מדובר בניתוח עם סיכונים לא מבוטלים הקשורים למראה ולתפקוד העפעף התחתון וזווית העין. כבכל ניתוח, עדיף למנוע את הסיבוכים האלו מאשר לטפל בהם, על כן חשוב לפנות למנתח מיומן שיודע לזהות את גורמי הסיכון לסיבוכים מבעוד מועד ולהתייחס אליהם במהלך הניתוח. ד״ר שטיין ידון איתך על הסיכונים השונים בזמן הבדיקה במרפאה, ובהמשך – יבצע תכנון קפדני של הניתוח כדי להימנע מהם ולהגיע לתוצאות הרצויות.

היומיים הראשונים לאחר הניתוח מתאפיינים בהופעת נפיחות ושטפי דם, תחושת כובד וטשטוש ראייה קל מדמעות וממשחה. כאב אינו שכיח לאחר הניתוח. בשעות הראשונות תיתכן צריבה באיזור הפצע הניתוחי, אך רק לעיתים רחוקות נדרש טיפול במשככי כאבים. תוך 3-5 ימים הנפיחות מתחילה לרדת והתחושה הכללית סביב העין משתפרת משמעותית. בשלב זה אין מניעה לחזור לעבודה משרדית, אולם במקרה של עבודה פיסית או עבודה מול קהל יתכן צורך בחופשה של שבועיים או יותר. הנפיחות ושטפי הדם צפויים להיספג ברובם תוך כשבועיים. זהו השלב בו תוצאות הניתוח נראות היטב, אך עדיין צפויים 2-3 חודשים עד קבלת המראה הסופי.

צלקת היא תוצאה בלתי נמנעת של כל מקרה של חתך בעור. ואולם, העפעפיים מתאפיינים ביכולת ריפוי מצויינת, והפצעים הניתוחיים נוטים להחלים היטב עם סימן מינימלי. במקרה בו הניתוח מתבצע רק מצידו הפנימי של העפעף, אין שום פצע חיצוני ולכן אין צלקת שנראית לעין. במקרים בהם מבוצע חתך דרך העור הוא ממוקם ברובו לאורך קו הריסים וכבר תוך שבועות בודדים נעלם כמעט לחלוטין – רק לעיתים רחוקות נוצרת צלקת בולטת באופן שמהווה בעיה אסתטית.
תהליך הריפוי מושפע מהטכניקה הניתוחית, אולם לא פחות מכך מהנטיות הטבעיות של העור וגורמים נוספים כגון עישון וחשיפה לשמש. עישון גורם לכיווץ כלי דם וכך עלול לעכב ריפוי של הפצע הניתוחי ולפגוע בתוצאה הסופית. מומלץ מאד להפסיק עישון כחודש לפני מועד הניתוח, ולהתמיד בכך לפחות בחודש הראשון לאחר הניתוח.
חשוב להימנע מחשיפה לשמש ישירה לפחות חצי שנה לאחר הניתוח, שכן תהליך ריפוי הפצע נמשך חודשים ארוכים. ניתן לשפר את מראה הפצע הניתוחי על ידי שימוש במשחות על בסיס סיליקון כגון סקארלס או קלוקוט החל מחודש לאחר הניתוח. המשחות זמינות לקנייה בבית מרקחת ללא צורך במרשם רופא.

מטרת הניתוח היא לשפר את מצב העפעפיים תוך עיצוב השומן והעור, ויצירת מראה טבעי והרמוני. עם זאת, תהליך ההתבגרות ממשיך להתרחש ולהשפיע גם על האיזור המנותח. המאפיינים והקצב משתנים בין מטופלים, אולם לרוב התוצאות נשמרות היטב למשך עשר שנים לפחות. בכל מקרה, לרוב אין מניעה לבצע ניתוח בלפרופלסטיה שני, אם צריך.

לד״ר שטיין נסיון רב בניתוחי עפעפיים בכלל ובניתוחי בלפרופלסטיה בפרט, כאשר מאחוריו מאות רבות של ניתוחי עפעפיים רפואיים וקוסמטיים כאחד. המיומנות הגבוהה חשובה לתכנון הניתוח וביצועו תוך סיכון מינימלי ככל האפשר, ולתוצאה סופית שהיא מצויינת הן מבחינה תפקודית והן מבחינה אסתטית.

הנחיות לקראת ניתוח עפעפיים – מדריך למנותח

 1. הניתוח מתבצע לרוב בהרדמה כללית:
  יש להכין מכתב סיכום רפואי מהרופא המטפל
  יש להכין בדיקות דם – ספירה וכימיה, אק״ג (מעל גיל 40, כמו כן במקרי מחלות לב וריאה) וצילום חזה (מעל גיל 60, כמו כן במעשנים וסובלים ממחלות ריאה או ממאירות)
  אין לאכול במשך שמונה שעות טרם הניתוח – כולל מסטיקים וסוכריות. ניתן לשתות מים צלולים בלבד עד שעתיים לפני הניתוח.
 2. חובה להפסיק נטילת מדללי דם כגון אספירין, קומדין, פלביקס, פרדקסה, אליקוויס וכדומה, בהתאם להנחיות שניתנו במרפאה. יש להיוועץ עם הרופא המטפל כדי לוודא שהפסקת הטיפול אינה מסוכנת. בנוסף, מומלץ להפסיק נטילת תוספי תזונה לפחות שבוע טרם הניתוח וכן תרופות ממשפחת ה-NSAIDS כולל איבופן, וולטרן ונורופן.
 3. אין להפסיק או לשנות מרכיבים אחרים בטיפול התרופתי
 4. מומלץ להפסיק עישון כחודש לפני הניתוח
 5. מומלץ להיערך לחופשת מחלה של 7-14 ימים, כתלות בסוג העבודה. לרוב ניתן לחזור לעבוד תוך 5-7 ימים, אך במקרים של עבודה מול קהל או עבודה פיזית ייתכן צורך בחופשה ארוכה יותר.
 6. יש להימנע מאיפור ומהרכבת עדשות מגע בעת ההגעה לחדר הניתוח
 7. יש להגיע ביום הניתוח עם מלווה. העיניים אינן חבושות לאחר הניתוח אולם העפעפיים עשויים להרגיש כבדים והראייה מטושטשת ממשחה ומדמעות.

ד״ר שטיין ייפגש איתך, יסביר על מהלך הניתוח, ויחתים אותך על טופס הסכמה לביצוע הניתוח. לאחר מכן יתבצע סימון של איזור הניתוח על גבי העפעף. לפי הצורך ינתן טיפול בתרופות הרגעה בכדור או בסירופ.

 1. במרבית המקרים ניתן להשתחרר הביתה זמן קצר לאחר הניתוח
 2. הטיפול כולל קומפרסים קרים, משחה וטיפות. בקומפרסים יש לטפל במשך יומיים – אפשר להשתמש באריזה של ירקות קפואים כגון אפונה או להעביר את האפונים לשקיות ניילון קטנות. בכל מקרה יש להניח מגבת דקה או פד גזה בין השקית לבין העיניים. הקומפרסים מונחים למשך זמן של כ-20-30 דקות, לאחר מכן ניתן להחזירם למקפיא לקירור מחדש למשך כשעה. במשחה ובטיפות יש לטפל עד מועד הביקורת, לפי ההנחיות. חשוב להימנע ממתיחה או שפשוף של העפעף התחתון, שכן עלול להיגרם דימום או נזק לתפרים.
 3. נפיחות של העפעפיים, שטפי דם, תחושת כבדות, טשטוש ראייה קל – כל אלה תופעות לוואי נפוצות במהלך תהליך ההחלמה, אשר חולפות בחלקן הגדול תוך שבועיים. כאב אינו נפוץ במהלך ההחלמה. יש ליצור קשר עם המנתח במקרה של כאב סביב העין או בעין עצמה,
 4. נפיחות שגדלה וחורגת מאיזור העפעפיים, או ירידה משמעותית בראייה.
 5. ניתן לרחוץ את העיניים בעדינות במים חמימים ובסבון 48 שעות לאחר הניתוח
 6. מומלץ לנוח ב-3-4 הימים הראשונים לאחר ניתוח. בזמן שכיבה, במנוחה או בשינה, יש לשמור על תנוחה של ראש מורם – אם בהטיית המיטה או באמצעות שתי כריות.
 7. יש להימנע מהרמת משאות כבדים, רכינה קדימה, פעילות גופנית מאומצת או בישול עם חום ישיר או טיגון במשך שבועיים. גם איפור ושימוש בעדשות מגע יש לדחות בשבועיים לפחות.
 8. לרוב ניתן לחזור לפעילות גופנית מתונה (הליכה, למשל) כשבועיים לאחר הניתוח, פעילות מאומצת יותר 3-4 שבועות לאחר הניתוח. שחייה בים או בבריכה אינן מומלצות בחודש הראשון על מנת למנוע זיהום.
 9. פגישת מעקב במרפאה תתבצע תוך 7-10 ימים. הפגישה תכלול לרוב הסרה של התפרים, לפי הצורך, והנחיות להמשך טיפול.
  מומלץ לא לעשן במשך חודש לפחות לאחר הניתוח
 10. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש בחצי השנה שלאחר הניתוח – יש להשתמש בקרם הגנה, משקפי שמש וכובע. ניתן לשפר את מראה הפצע הניתוחי על ידי שימוש במשחות על בסיס סיליקון כגון סקארלס או קלוקוט החל מחודש לאחר הניתוח. המשחות זמינות לקנייה בבית מרקחת ללא צורך במרשם רופא.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​