הרמת גבות

מהו ניתוח הרמת גבות?

הרמת גבות מתבצעת במטרה להשיב את הגבות למנח הטבעי שלהן ובמקרים של מנח שונה בין שני הצדדים, גם כדי לשפר את הסימטריה ביניהם. הניתוח מתבצע, במרבית המקרים, במשולב עם ניתוח הרמת עפעפיים או תיקון פטוזיס (צניחת עפעפיים), כדי לשפר את תוצאות הניתוח מבחינה קוסמטית ותפקודית.

הגבות מהוות חלק חיוני באסתטיקה של הפנים ובהבעת רגשות, כך שהפרעה במנח הגבות היא בעלת השפעה אסתטית ותפקודית כאחד. צניחה של הגבות או אסימטריה במנח הגבות הן נפוצות כחלק מתהליך ההתבגרות, אך עשויות להיות קשורות גם למבנה מולד, וכן לפציעות, מחלות, שיתוק או חולשת שרירים. גבות צנוחות גורמות להחמרה בעודף העור בעפעף העליון ובצידי העין וכן למראה עייף. אסימטריה במיקום הגבות גורמת להבדל במראה העפעפיים העליונים בין שתי העיניים ולמראה לא הרמוני של הפנים. יש מקום לשקול ניתוח הרמת גבות בכל מקרה בו הגבות הן צנוחות באופן שהוא משמעותי תפקודית או קוסמטית, וכן בכל מקרה בה ישנה אסימטריה במנח הגבות.

ככלל, מלבד מקרים של טראומה באיזור העין, חולשת שרירים או מחלות אחרות, הרמת גבות נחשבת כפעולה קוסמטית ואינה מכוסה על ידי קופות החולים או ביטוחי הבריאות הפרטיים.

ישנן מספר טכניקות ניתוחיות להרמת הגבות, לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. מרבית הניתוחים כרוכים ביצירה של צלקת, אם לאורך הגבה או סמוך לקו השיער במצח. הצלקת היא לרוב עדינה ואינה בולטת. בחלק מהמקרים ניתן להסתפק בקיבוע פנימי של הגבה, שמתבצע דרך החתך הקיים בניתוח עפעפיים עליונים, כך שלא נוצרת צלקת נוספת. שיטות לא ניתוחיות להרמת גבות כוללות הזרקה של בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) וחומרי מילוי. 

יש להתאים את השיטה לצרכים וכן להעדפות של כל מטופל. במהלך הבדיקה, ד״ר שטיין ידון איתך על האפשרות הטובה ביותר עבורך כדי להגיע לתוצאה הרצויה. 

ניתוח הרמת גבות מסתיים לרוב בתוצאות ניתוחיות יפות תוך מינימום סיכון. ואולם, כבכל ניתוח גם כאן ייתכנו סיבוכים. עדיף למנוע את הסיבוכים האלו מאשר לטפל בהם, על כן חשוב לפנות למנתח מיומן שיודע לאתר את גורמי הסיכון לסיבוכים מבעוד מועד ולהתייחס אליהם במהלך הניתוח. ד״ר שטיין ידון איתך על הסיבוכים האפשריים בזמן הבדיקה במרפאה, ובהמשך – יבצע תכנון קפדני של הניתוח כדי להימנע מהם ולהגיע לתוצאות מצויינות. 

לרוב, הביקורת הראשונה לאחר הניתוח מתקיימת תוך 7-10 ימים, וכוללת בדיקה של איזור הניתוח והסרה של התפרים. ואולם, ד״ר שטיין זמין טלפונית עבור כל המנותחים למקרה של כל בעיה או שאלה, ואם יתעורר צורך ניתן לזמן גם לבדיקה במועד מוקדם יותר. 

היומיים הראשונים לאחר הניתוח מתאפיינים בהופעת נפיחות ושטפי דם, תחושת כובד וגודש, וכאב קל במצח, שניתן להקלה באמצעות משככי כאבים. תוך כשבוע הנפיחות מתחילה לרדת והתחושה הכללית משתפרת משמעותית. בשלב זה אין מניעה לחזור לעבודה משרדית, אולם במקרה של עבודה פיסית או עבודה מול קהל יתכן צורך בחופשה של שבועיים או יותר. הנפיחות ושטפי הדם צפויים להיספג ברובם תוך כשבועיים. יש לזכור שניתוח הרמת גבות מתבצע לרוב במשולב עם ניתוח עפעפיים עליונים, כך שתהליך הריפוי כולל גם את ההחלמה של העפעפיים.

צלקת היא תוצאה בלתי נמנעת של כל חתך בעור. במקרה של קיבוע פנימי של הגבה, אשר ניתן לביצוע דרך החתך שנוצר בניתוח עפעפיים עליונים, לא נוצרת צלקת נוספת. במקרה של ניתוח הרמת גבות, צלקת לאורך הגבה או סמוך לקו השיער היא בלתי נמנעת, אך לרוב היא מטשטשת עם הזמן ונראית בקושי. 

תהליך הריפוי מושפע מהטכניקה הניתוחית, אולם לא פחות מכך מהנטיות הטבעיות של העור וגורמים נוספים כגון עישון וחשיפה לשמש. עישון גורם לכיווץ כלי דם וכך עלול לעכב ריפוי של הפצע הניתוחי ולפגוע בתוצאה הסופית. מומלץ מאד להפסיק עישון כחודש לפני מועד הניתוח, ולהתמיד בכך לפחות בחודש הראשון לאחר הניתוח. 

חשוב להימנע מחשיפה לשמש ישירה לפחות חצי שנה לאחר הניתוח, שכן תהליך ריפוי הפצע נמשך חודשים ארוכים. ניתן לשפר את מראה הפצע הניתוחי על ידי שימוש במשחות על בסיס סיליקון כגון סקארלס או קלוקוט החל מחודש לאחר הניתוח. המשחות זמינות לקנייה בבית מרקחת ללא צורך במרשם רופא. 

מטרת הניתוח היא לשפר את מנח הגבות תוך יצירת מראה טבעי והרמוני. עם זאת, תהליך ההתבגרות ממשיך להתרחש ולהשפיע גם על האיזור המנותח. ככלל, בגלל המאפיינים האנטומיים של איזור הגבה, האפקט המירבי של הניתוח עלול להישחק כעבור מספר שנים. במקרים אלה ניתן לחזור על הניתוח.

לד״ר שטיין נסיון רב בניתוחי עפעפיים בכלל ובניתוחי הרמת גבות בפרט. המיומנות הגבוהה בניתוחים באזור העיניים חשובה על מנת לאבחן ולזהות הפרעות במנח הגבות ולטפל בהן יחד עם ניתוחי העפעפיים. כך ניתן יהיה להגיע, תוך סיכון מינימלי ככל האפשר, לתוצאה סופית שהיא מצויינת הן מבחינה תפקודית והן מבחינה אסתטית.

הנחיות לקראת ניתוח עפעפיים – מדריך למנותח

 1. יש להכין מכתב סיכום רפואי מהרופא המטפל
 2. לניתוח בטשטוש או בהרדמה כללית:
  יש להכין גם בדיקות דם – ספירה וכימיה, אק״ג (מעל גיל 40, כמו כן במקרי מחלות לב וריאה) וצילום חזה (מעל גיל 60, כמו כן במעשנים וסובלים ממחלות ריאה או ממאירות)
  אין לאכול במשך שמונה שעות טרם הניתוח – כולל מסטיקים וסוכריות. ניתן לשתות מים צלולים בלבד עד שעתיים לפני הניתוח.
 3. לניתוח בהרדמה מקומית אין צורך להגיע לניתוח בצום, אולם מומלץ להימנע מארוחה כבדה או משקאות אלכוהוליים לפני הניתוח.
 4. חובה להפסיק נטילת מדללי דם כגון אספירין, קומדין, פלביקס, פרדקסה, אליקוויס וכדומה, בהתאם להנחיות שניתנו במרפאה. יש להיוועץ עם הרופא המטפל כדי לוודא שהפסקת הטיפול אינה מסוכנת. בנוסף, מומלץ להפסיק נטילת תוספי תזונה לפחות שבוע טרם הניתוח וכן תרופות ממשפחת ה-NSAIDS כולל איבופן, וולטרן ונורופן.
 5. אין להפסיק או לשנות מרכיבים אחרים בטיפול התרופתי
 6. מומלץ להפסיק עישון כחודש לפני הניתוח
 7. מומלץ להיערך לחופשת מחלה של 7-14 ימים, כתלות בסוג העבודה. לרוב ניתן לחזור לעבוד תוך 5-7 ימים, אך במקרים של עבודה מול קהל או עבודה פיזית ייתכן צורך בחופשה ארוכה יותר.
 8. יש להימנע מאיפור ומהרכבת עדשות מגע בעת ההגעה לחדר הניתוח
 9. יש להגיע ביום הניתוח עם מלווה. העיניים אינן חבושות לאחר הניתוח אולם העפעפיים עשויים להרגיש כבדים והראייה מטושטשת ממשחה ומדמעות.

ד״ר שטיין ייפגש איתך, יסביר על מהלך הניתוח, ויחתים אותך על טופס הסכמה לביצוע הניתוח. לאחר מכן יתבצע סימון של איזור הניתוח על גבי העפעף. לפי הצורך ינתן טיפול בתרופות הרגעה בכדור או בסירופ.

 1. במרבית המקרים ניתן להשתחרר הביתה זמן קצר לאחר הניתוח
 2. הטיפול כולל קומפרסים קרים, משחה וטיפות. בקומפרסים יש לטפל במשך יומיים – אפשר להשתמש באריזה של ירקות קפואים כגון אפונה או להעביר את האפונים לשקיות ניילון קטנות. בכל מקרה יש להניח מגבת דקה או פד גזה בין השקית לבין העיניים. הקומפרסים מונחים למשך זמן של כ-20-30 דקות, לאחר מכן ניתן להחזירם למקפיא לקירור מחדש למשך כשעה. במשחה ובטיפות יש לטפל עד מועד הביקורת, לפי ההנחיות. את המשחה יש למרוח בשכבה דקה על פני הפצע הניתוחי – אין סכנה בכניסת משחה לתוך העין אך לרוב גם אין בזה צורך, אלא במקרים נבחרים.
 3. נפיחות של העפעפיים, שטפי דם, תחושת כבדות, טשטוש ראייה קל – כל אלה תופעות לוואי נפוצות במהלך תהליך ההחלמה, אשר חולפות בחלקן הגדול תוך שבועיים. כאב אינו נפוץ במהלך ההחלמה. יש ליצור קשר עם המנתח במקרה של כאב סביב העין או בעין עצמה, נפיחות שגדלה וחורגת מאיזור העפעפיים, או ירידה משמעותית בראייה.
 4. ניתן לרחוץ את העיניים בעדינות במים חמימים ובסבון 48 שעות לאחר הניתוח
 5. מומלץ לנוח ב-3-4 הימים הראשונים לאחר ניתוח. בזמן שכיבה, במנוחה או בשינה, יש לשמור על תנוחה של ראש מורם – אם בהטיית המיטה או באמצעות שתי כריות.
 6. יש להימנע מהרמת משאות כבדים, רכינה קדימה, פעילות גופנית מאומצת או בישול עם חום ישיר או טיגון במשך שבועיים. גם איפור ושימוש בעדשות מגע יש לדחות בשבועיים לפחות.
 7. לרוב ניתן לחזור לפעילות גופנית מתונה (הליכה, למשל) כשבועיים לאחר הניתוח, פעילות מאומצת יותר 3-4 שבועות לאחר הניתוח. שחייה בים או בבריכה אינן מומלצות בחודש הראשון על מנת למנוע זיהום.
 8. פגישת מעקב במרפאה תתבצע תוך 7-10 ימים. הפגישה תכלול לרוב הסרה של התפרים והנחיות להמשך טיפול.
 9. מומלץ לא לעשן במשך חודש לפחות לאחר הניתוח
 10. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש בחצי השנה שלאחר הניתוח – יש להשתמש בקרם הגנה, משקפי שמש וכובע. ניתן לשפר את מראה הפצע הניתוחי על ידי שימוש במשחות על בסיס סיליקון כגון סקארלס או קלוקוט החל מחודש לאחר הניתוח. המשחות זמינות לקנייה בבית מרקחת ללא צורך במרשם רופא.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​